Engin İLHAN

(İngilizce Öğretmeni – 2016 ÇEK Eğitim Ödülü Sahibi)

1978 Bursa doğumlu olan Engin İLHAN, ilkokulu Hollanda’da, ortaokulu Mustafakemalpaşa İlköğretim Okulu’nda, lise öğrenimini ise Mustafakemalpaşa Yabancı Dil Ağırlıklı Program Uygulayan Lise’de tamamladı.

1999 yılında Uludağ Üniversitesi’nde başladığı İngilizce Öğretmenliği bölümünden 2003 yılında mezun olan İLHAN, aynı yılın Eylül ayında Adıyaman’ın Sincik İlçesi’ne İngilizce Öğretmeni olarak atandı.

İLHAN, Sincik İlçesi’nde görev yaptığı 5 yıllık görev süresi içerisinde Sincik Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdür Vekili ve Sincik Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı olarak da görev yaptı.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Ulusal Ajans) tarafından finanse edilen AB Okul Ortaklıkları projelerinde Sincik İlçesi’ne “Türkiye Birinciliği” derecesini (2005 ve 2006 yıllarında en fazla sayıda projesi kabul gören ilçe) kazandıran İLHAN, dönemin Sincik Kaymakamı Fatih AKSOY tarafından oluşturulan Sincik Kaymakamlığı AB Proje Birimi’ne başkan olarak görevlendirildi ve Sincik İlçesi’nden ayrılıncaya dek bu görevi yürüttü.

AB Okul Ortaklıkları projeleri kapsamında Avrupa Birliği’ne üye 14 farklı ülkeye 34 ziyaret gerçekleştiren İLHAN, bu ülkelerde düzenlenen AB proje çalıştaylarında ülkemizi temsil etti.

2004-2007 yılları arasında hazırladığı 22 AB projesini; Adıyaman, Bursa ve Gaziantep’ten 22 farklı okulun hizmetine sunan İLHAN, bu projeler kapsamında yüzü aşkın öğrencinin Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki okullarda düzenlenen proje çalışmalarına katılımını sağladı.

İLHAN’ın geliştirdiği AB projeleri çerçevesinde ülkemizdeki okullardan 200’ü aşkın öğretmen yurtdışında gerçekleştirilen proje faaliyetlerine ve eğitsel ziyaretlere katılırken yurtdışındaki proje ortağı okullardan 100’den fazla eğitimci ve öğrenci ülkemize gelerek proje ortağı okullarımızda eğitsel çalışmalar gerçekleştirdi.

12 Şubat 2008 tarihinde memleketi Bursa İli, Mustafakemalpaşa İlçesi’nin Yalıntaş İlköğretim Okulu’na atanan İLHAN, vatanî görevini 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Kilis İli Gülbaba Zeynep Yıldırım Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda yedek subay asker öğretmen olarak yerine getirdikten sonra 2015 yılının Haziran ayına kadar Yalıntaş Ortaokulu’ndaki görevine devam etti.

Askerlik dönüşü Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım KARABULUT’un talebi üzerine Kaymakamlık bünyesinde kurulan AB Proje Bürosu’nda da geçici olarak görev alan İLHAN, 2015-2016 eğitim-öğretim yılıyla birlikte TOKİ Fatih Ortaokulu’nda göreve başladı ve iki ay gibi kısa bir sürede yeni okulundaki öğrencilerinin TEOG İngilizce ortalamalarını %25 oranında arttırmayı başardı.

2012 yılının Eylül ayında Biz Olalım Spor Kulübü’nü kurarak basketbol branşında faaliyetler yürütmeye başlayan İLHAN, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından düzenlenen antrenörlük kurslarına katılarak kısa zamanda 3. kademe (C düzeyi) antrenörlük derecesine yükseldi.

Sporcularıyla birlikte 2012-2013, 2013-2014 ve 2014-2015 sezonlarında Türkiye Basketbol Federasyonu Bursa Ligi’nde şampiyonluklara, ikincilik ve üçüncülük derecelerine imza atan İLHAN, çalıştırdığı okul takımlarıyla Bursa şampiyonluğu ve bölge şampiyonluğu dahil birçok başarıya ulaştı.

Türkiye Basketbol Federasyonu Minik Bayanlar Bursa Ligi’nde iki kez üst üste şampiyon olup TBF Minikler Şenliği’ne peşpeşe katılarak Bursa kız basketbol tarihine geçen Biz Olalım Spor Kulübü, hâlen Engin İLHAN tarafından antrenör olarak çalıştırılmakta ve başkan olarak yönetilmektedir.

Avrupa Birliği’ne üye 14 ülkenin yabancı dil eğitim sistemini yerinde inceleyen ve edindiği bilgi-birikimleri, meslekî deneyimlerine ekleyen İLHAN, en büyük eseri olan “LEARN ENGLISH FROM THE BEST” adını koyduğu yabancı dil eğitim yazılımını, 12 yıllık bir çalışmanın sonunda tamamladı.