Sincik İlçesi…

Avrupa Birliği eğitim projelerinde elde ettiği başarılarla Türk adını tüm Avrupa’ya duyuran şirin bir ilçemiz.

AB Okul Ortaklıkları projelerinde proje sayısı bakımından 76 ilden daha fazla proje üretip Avrupa Birliği’ne kabul ettiren Sincik İlçesi, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecindeki ülkemize önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde bulunan okullarla ortak çalışmalar yürütmekte olan Sincik’teki 14 okulun öğretmen ve öğrencileri, gerçekleştirdikleri yurt dışı ziyaretleriyle farklı eğitim sistemlerini, farklı kültürleri ve farklı ülkeleri tanıma fırsatı elde etmektedir.

Sincikli öğretmen ve öğrenciler, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşlarıyla kültürel entegrasyonu sağladıkları gibi ülkemizin ve bu kapsamda Adıyaman ilimizin en etkin biçimde tanıtımını da gerçekleştirmektedir.

Sincik İlçesi’nin tüm olumsuz koşullarına rağmen Avrupa Birliği projelerinde sağlanan bu üstün başarı, ‘Her durumda ve her mekânda hizmet’ anlayışıyla hizmet verilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.

İlimiz Adıyaman’a Avrupa Birliği projeleri sıralamasında Türkiye 5.’liği kazandıran projelerin mimarı Sincik AB Proje Birimi Başkanı Engin İlhan’ı ve kendisine ‘Hep Destek, Tam Destek’ felsefesiyle destek olan Sincik Kaymakamı Fatih Aksoy’u tebrik ediyor, yürüttükleri başarılı çalışmaların devamını diliyorum.

 

Halil IŞIK

Adıyaman Valisi