ENGİN İLHAN, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİKÖY KONGRESİNE KONUŞMACI OLARAK KATILDI

İngilizce Öğretmeni Engin İLHAN, Uludağ Üniversitesi tarafından ulusal kırsal kalkınma hamlesi başlatmak ve ülke genelinde yürütülmekte olan sosyal sorumluluk projeleri hakkında üniversitelerin öğrenci topluluklarını bilgilendirmek amacıyla 10-12 Mart 2011 tarihleri arasında düzenlenen AkademiK.Ö.Y. (Köye Öğrenci Yardımı) Kongresi’ne konuşmacı olarak davet edildi.

Kongrenin ‘En Başarılı Köy Öğretmenleri’ oturumuna ülke genelinden davet edilen üç öğretmenden birisi olarak katılan İLHAN, birçok üniversiteden kongreyi izlemek üzere gelen öğretmen adayı eğitim fakültesi öğrencilerine şu çarpıcı ifadelerle seslendi:

“Öğretmenlik mesleğini gerçekten seviyorsanız, öğrencilerinizle ilgilenecek, onlar için özveride bulunacaksanız, bu mesleğe başlayın. Öğrencilerinizi yetiştirirken azimli, kararlı, sabırlı ve fedakâr olun. Karşınıza engeller muhakkak çıkacak. Bu engeller karşısında aslâ yılmayın, hatta daha hırslı bir biçimde mesleğinize dört elle sarılın!”

Öğretmenliğe Adıyaman’ın Sincik İlçesi’nde başladığını ifade eden İLHAN, “7 yıl doğuda hizmet etmiş bir öğretmen olarak o günleri gururla, mutlulukla anıyorum. Öğretmenliğe mutlaka doğuda başlayın. İnsanlar sahip oldukları önyargılardan ancak oraya gidip o yörenin insanını, çocuklarını tanıyarak arınabilir. Unutmayalım ki, vatanımızın her köşesi bizim, hepimizin.” ifadelerini kullandı.

Uludağ Üniversitesi’nin düzenlediği AkademiK.Ö.Y. (Köye Öğrenci Yardımı) Kongresi’ne Okul Ortaklıkları Comenius projelerinde proje sayısı bakımından İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki 78 şehirden daha fazla sayıda projeyi AB’ye kabul ettirmesi ve eğitime farklı bir bakış açısı getirmesi nedeniyle davet edilen İngilizce Öğretmeni Engin İLHAN’ın yanı sıra kongrede Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nin Karakuyu İlköğretim Okulu’nda görev yapan ve öğrencileriyle yöre halkını Karşıyaka fanatiği haline getiren Sınıf Öğretmeni Deniz ÖZGÜR ve Ordu’nun Akkuş İlçesi Çayıralan Beldesi’nde görev yaptığı okulunu harabeden çağdaş bir eğitim kurumuna dönüştüren Sınıf Öğretmeni Hülya EYİGÜN, ‘En Başarılı Köy Öğretmenleri’ olarak üniversite öğrencilerine ve kongre katılımcılarına bilgi ve deneyimlerini aktardılar.