ADIYAMAN, SİNCİK’İN NERESİNDE (!)

Sincik, sonradan ilçe olan bir yerleşim yerimiz… Aynı zamanda, buradaki bir öğretmenin fedakâr çalışmaları sonucunda Avrupa’da adını ilk duyuran bir yerleşim yerimiz. Bu nedenle de Avrupalılar Adıyaman’ı tanıdıkları için Sincik’i öğrenmediler, Sincik’i tanıdıkları için Adıyaman’ı ve hatta belki bir kısmı Nemrut’u öğrendiler…

Elazığ ve Palu arasındaki yaygın bir espriye göre yabancılar yöreyi öğrenmek için “Palu, Elazığ’ın hangi tarafında?” diye değil de “Elazığ, Palu’nun hangi tarafında?” diye sorarlarmış (!)…

Adıyaman-Sincik ilişkisi de Avrupalı için böyle sayılır…

Bunu sağlayan ve neredeyse ana dili gibi İngilizce bilen Sincik Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) Müdürü Engin İlhan’a teşekkür edilmez mi şimdi?

İşte öğretmen Engin İlhan’ın yaptığı Okul Ortaklıkları projesi Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından kabul görmüş ve her biri birer kültür elçimiz olacak bu öğrenciler, masrafı AB tarafından karşılanmak kaydıyla bilgi ve görgülerini artırmak üzere Avrupa’ya davet edilmişlerdir.

Bu demektir ki yakında onlarca, belki yüzlerce öğrenci Sincik’ten kalkıp Avrupa kentlerine gidecek ve hem orayı tanıyacak ve hem de oradaki öğrencilere burayı tanıtacaktır. Yalnız burada sormak gerekir? Sincikli öğrencilerin acaba kaç tanesi köyü veya ilçesi dışına çıkarak 60-70 kilometre yakınlarındaki Adıyaman il merkezi ve müzesi ile ALTIN ELMA’YI görmüş, kaç tanesi Dünyanın Sekizinci Harikası diye övünerek turistleri davet ettiğimiz Nemrut Dağı başta olmak üzere Cendere Köprüsü, Eski Kâhta Kalesi, Karakuş Tepesi, Perre ve Atatürk Barajı gibi tarihi ve turistik yerlerimizi gezmiştir acaba?

Avrupa’ya gidecek öğrencilerimize bu gibi yerler sorulduğunda “Görmedik” demek zorunda kalırlarsa ilimiz için kötü olmaz mı?

“Bizim üşenmeden kalkıp görmeye gittiğimiz, kendi burunlarının dibindeki tarihi yerleri bile görmeden sırf “BELEŞ” diye binlerce kilometre uzaktaki yerlere geliyorlar?” demezler mi?

Bu nedenle tanıtıma önem veren Valimiz Halil Işık ile sosyal belediyecilikte çığır açan Belediye Başkanımız Muhammet Necip Büyükaslan’ın bu işe ivedi eğilerek böyle bir geziyi, bilhassa hava sıcaklığı devam edip çocukların 2206 metre rakımlı tepede üşüme mevsimi gelmeden düzenlemeleri gerekir, diye düşünmekteyim.

Bu konuda Belediyenin kent içinde hizmete koyduğu Iveco midibüslerden veya tanıtımımıza önem vererek bu konuda duyarlılık gösteren Adıyaman Ünal, Gülaras ve Kâhta Petrol Otobüs firmalarının BİR-İKİ GÜNLÜK sponsorluğundan da yararlanılabilinir.

İlgililer İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Güven ile Belediye Eğitim, Kültür ve Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş ve Şube Müdürü Mehmet Emin Yağımlı ne derler acaba?

 

16.08.2006

Mustafa Işıldak

Adıyaman Gündem Gazetesi Köşe Yazarı