ONA BİR MUTLULUK BORÇLUYUZ

15 Temmuz 1978 tarihinde Bursa’da doğuyor. Bir işçi ailesinin çocuğu olarak yaklaşık on yıl Hollanda’da yaşıyor. 1992 yılında babasının vefatından sonra Türkiye’ye kesin dönüş yapıyor ve memleketi olan Bursa’ya yerleşiyor. Ortaokul öğrenimini Mustafakemalpaşa Merkez İlköğretim Okulu’nda, Lise öğrenimini Mustafakemalpaşa Yabancı Dil Ağırlıklı Program Uygulayan Lise’de tamamlıyor. 1999 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi’nde başladığı üniversite öğrenimini, 2003 Haziran ayında tamamlıyor. 2003 Eylül ayında İngilizce Öğretmeni olarak Adıyaman İli, Sincik İlçesi’ne atanıyor.

Adıyaman’a ilk atanan bütün memurlar gibi O da büyük hayal kırıklıkları yaşıyor ve Adıyaman’ın tam olarak nereye düştüğünü, hangi illerle komşu olduğunu bilmediğini itiraf ediyor. İçinde derin pişmanlıklar, onarılmaz düş kırıklıklarıyla yola düşüyor. Kura çekiminden önce bilgi sahibi olmak amacıyla danıştığı birkaç arkadaş, “Önce Sincik’i, sonra da Gerger’i çekmeyeceksin! Eğer oralara atanırsan anandan emdiğin süt burnundan gelir!” yollu tavsiyelerde bulunuyor.

Engin İlhan’ın korktuğu başına geliyor ve kurada Sincik’i çekiyor. 2003 Eylül ayında İngilizce Öğretmeni olarak Sincik İlçesi’ne atanıyor. Adıyaman ve Sincik’te edindiği ilk izlenim, durumun anlatıldığı kadar korkunç olmadığı hakkında kendisine bir fikir veriyor. Sonra Sincikli çocuklarla tanışıyor. Onların gözlerindeki yaşama sevincine hayran kalıyor ve o çocuklarla birlikte güzel işlere imza atacağına inanıyor. Yeni doğum yapmış eşini arıyor ve yol hazırlıklarına başlamasını istiyor. On günlük Sıla’sıyla birlikte gelip Sincik’e yerleşiyor.

2005 Nisan ayından 2006 Ağustos’una kadar Sincik Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda Müdür Vekili olarak görev yaptıktan sonra, “Avrupa Birliği Projeleri Koordinatörlüğüne atanıyor. Sincik’te görevli olduğu süre içerisinde Avrupa Birliği Okul Ortaklıkları projelerinde çalışmalar yürütüyor ve geliştirdiği projelerle çok sayıda okulumuzun “Avrupa Birliği Okulu” ünvanı almasını sağlıyor.

Avrupa Birliği eğitim projeleri çerçevesinde 2004 Ağustos ayından itibaren Avrupa Birliği’ne üye 14 ülkede (Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Kuzey İrlanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya ve Slovenya) düzenlenen toplam 25 toplantıda ülkemizi temsil ediyor.

2006 yılında Sincik okulları için geliştirdiği 14 projenin, 8 Ağustos 2006 Salı günü Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edildiğinin açıklanmasıyla; Sincik İlçesi, İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta haricindeki ülkemizdeki tüm illeri (76 ili) proje sayısı bakımından geride bırakıyor.

Hayatlarında köylerinden başka yer görmemiş ve Sincik merkez ilçesini dahi tam olarak gezmemiş olan 25 öğrencimiz bir sabah uyandıklarında kendilerini Avrupa’da buluyor. Ve çok sayıda öğretmenimiz 14 Avrupa Birliği ülkesini geziyor. Sonra Avrupalı yetkililer ve öğrenciler Sincik’e geliyor. Sincik belki de tarihinde ilk kez Engin İlhan’la yerel basına ve ulusal basına bu kadar sık konuk olmaya başlıyor.

İdealist bir öğretmen bütün bu başarıların altına 3 yıl gibi kısa bir sürede imza atıyor. Sincikli çocukların hayata bakışını değiştiriyor ve onlara Sincik dışında başka bir dünyanın olduğu düşüncesini aşılıyor. Birileri bütün bu gelişmeleri görmezden gelip hesap sormaya kalkarken, birçoğu yaptıklarını hayranlıkla izliyor.

Ve kendisi yakın bir tarihte çok özel bir durumdan dolayı kentimizden ve Sincik ilçemizden ayrılıyor. Gözleri dolu dolu ve Sincik’li çocukları yüreğinde taşıyarak.

Adıyaman’ın ve bu ülkenin Engin İlhan gibi öğretmenlere ihtiyacı var.

Ona bir mutluluk borçluyuz.

15.12.2007

Necati ATAR